Faculty & Staff

Felix Berrios

Felix Berrios

3/4s Teacher
Marti Jo Bicknese

Marti Jo Bicknese

3/4s Assistant Teacher
Lisa Blue

Lisa Blue

3rd Grade Teacher
Bob Bradshaw

Bob Bradshaw

Facilities Co-Manager
Joe Bradshaw

Joe Bradshaw

Facilities Co-Manager
Jessica Brod Millner

Jessica Brod Millner

Director of Service Learning and Social Action
Margie Caldwell

Margie Caldwell

Substitute
Carla Carroll

Carla Carroll

Learning Specialist
Kristi Cloninger

Kristi Cloninger

Technology Specialist
Joe Corbett

Joe Corbett

Librarian
Paije Croghan

Paije Croghan

1st Grade Teacher
Mariel Daugherty

Mariel Daugherty

Young 3s Teacher
Rosemary Davis

Rosemary Davis

Assistant Director of Marketing & Communications
Melissa Doll

Melissa Doll

Counselor
Rosalind Dreyer

Rosalind Dreyer

Kindergarten Teacher
Megan Dunlap

Megan Dunlap

2nd Grade Teacher
Brian Elder

Brian Elder

5th & 6th Grade Social Studies Teacher, Music Specialist (5-6)
Jenny Enger

Jenny Enger

4/5s Teacher
Eric Eskelsen

Eric Eskelsen

5th & 6th Grade Science Teacher
Lucie Garnett

Lucie Garnett

4th Grade Teacher
Carrie Gilbertson

Carrie Gilbertson

School Nurse
Janine Gorrell

Janine Gorrell

Early Elementary Division Head
Joyce Gray

Joyce Gray

Kindergarten Teacher
Ben Griffiths

Ben Griffiths

Director of the Personals, Performing Arts Specialist
Hannah Harmon

Hannah Harmon

4/5s Assistant Teacher
Abby Hillman

Abby Hillman

Director of Admission and Enrollment Management
Lauren Huffman

Lauren Huffman

Receptionist
Chanaya Jacobs

Chanaya Jacobs

3rd Grade Teacher
Heidi Kehle

Heidi Kehle

3/4s Teacher
Katie Lore

Katie Lore

Kindergarten Teacher
Rubye Luckett

Rubye Luckett

Early Care
Karla Luedke

Karla Luedke

1st Grade Teacher
Susan Matthews

Susan Matthews

4/5s Teacher
Rob May

Rob May

3rd Grade Teacher
Mary McDevitt

Mary McDevitt

4th Grade Teacher
Mark McGuire

Mark McGuire

Assistant Director of Finance
Lauren McKenna

Lauren McKenna

Bodily-Kinesthetic Specialist, Sports Coordinator
Audrey McNerney

Audrey McNerney

1st Grade Teacher
Jonese Monahan

Jonese Monahan

4th Grade Teacher
Alexandria Monroe

Alexandria Monroe

3/4s Assistant Teacher
Sharon Palmer

Sharon Palmer

3/4s Teacher
Tom Rankin

Tom Rankin

Science Specialist (K-4)
Hadeal Rasheed

Hadeal Rasheed

1st Grade Teacher
Sheryl Reardon

Sheryl Reardon

2nd Grade Teacher
Tommi Rogers

Tommi Rogers

Preprimary Music/Movement Specialist
Shawn Runge

Shawn Runge

Director of Finance and Operations
Laurie Smilack

Laurie Smilack

Upper Elementary Division Head
Gerri Smith

Gerri Smith

4/5s Teacher
Lindsay Sonnenberg

Lindsay Sonnenberg

Young 3s Teacher
Michele South

Michele South

Assistant Director of Advancement & Business Operations
Jill Speckert

Jill Speckert

5th & 6th Grade Math Teacher
Simiya Sudduth

Simiya Sudduth

Visual Art Specialist
Tobie Taylor-Hudson

Tobie Taylor-Hudson

Director of Extended Day and Camps
Sidney Thomas

Sidney Thomas

Substitute
Denise Willis

Denise Willis

5th & 6th Grade Literacy Teacher
Alexis Wright

Alexis Wright

Head of School
Kathy Zegarra-Ballon

Kathy Zegarra-Ballon

Spanish Specialist
Nuni Zimmerman

Nuni Zimmerman

3/4s Teacher